2012.12.16 Wokół wigilijnego stołu

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, w dworze Ostoya w Jasionce już po raz dziesiąty odbył się międzynarodowy konkurs potraw „Wokół wigilijnego stołu”. Spotkanie stało się doskonałą okazją do pokazania zdolności kulinarnych m.in. członkiń stowarzyszenia „Wszyscy Razem” z Łąki.

Do konkursu przystąpiło 12 grup, z których każda przygotowała tradycyjne potrawy wigilijne oraz ciasta przyrządzone według tradycyjnych przepisów i receptur. O zwycięstwo walczyły gospodynie z Polski, Słowacji i Ukrainy.

Po prezentacji wszystkich potraw jury pod przewodnictwem Damiana Drąga, kierownika Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie ogłosiło werdykt. Pierwsze miejsce przyznano ex aequo Stowarzyszeniu „Wszyscy Razem” z Łąki oraz reprezentującej Słowację grupie Folklorna Skupina z Kracunovców. Drugie miejsce zajęły także dwie grupy: KGW Sieraków i Lwowskie Państwowe Kolegium Przemysłu Spożywczego i Przetwórczego we Lwowie (Ukraina). Na trzecim miejscu uplasowały się KGW Ptaszkowa (pow. nowosądecki )oraz KGW Stobierna. Po rozstrzygnięciu konkursu nastąpiła degustacja wszystkich potraw przygotowanych na dzisiejsze spotkanie.

Świąteczny nastrój podkreśliły kolędy i pastorałki w wykonaniu kapel ludowych. Spotkaniu towarzyszył także kiermasz ozdób i stroików bożonarodzeniowych przygotowanych przez podopiecznych Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Sprawnej Inaczej w Trzebownisku.

Organizatorami imprezy byli: Gminny Ośrodek Kultury w Trzebownisku, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz kierownictwo dworu Ostoya w Jasionce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.