„W Bukszpanowej Ozdobie” 2013

W sobotę 23 marca br. w Domu Ludowym w Nowej wsi już po raz kolejny odbył się gminny konkurs potraw wielkanocnych „W Bukszpanowej Ozdobie”. Udział w nim wzięło 12 grup, reprezentujących zdolności kulinarne gospodyń z poszczególnych miejscowości naszej gminy. Przedstawicielem wsi Łąka, jak co roku, było Stowarzyszenie „Wszyscy Razem”.

Impreza rozpoczęła się  o godzinie 1100. Oprócz grup startujących w konkursie, na spotkaniu byli obecni: przewodnicząca Rady Gminy, Bogusława Czachor, wójt gminy Trzebownisko, Józef Fedan oraz radni: Czesław Pokrzywa, Maria Kloc i Teresa Wnęk. proboszcz z Nowej Wsi, ks. Kazimierz Żak oraz wszyscy zainteresowani mieszkańcy Gminy Trzebownisko.

Wszystkich gości oraz grupy biorące udział w konkursie przywitał Wiesław Sierżęga, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Trzebownisku. Wygłosił on także krótkie przemówienie na temat tradycji wielkanocnych w naszej gminie. Następnie głos zabrał ks. Kazimierz Żak. On także dokonał poświęcenia palm i potraw przygotowanych specjalnie na tę okazję.

Kolejnym etapem spotkania była krótka prezentacja potraw przez przedstawicieli poszczególnych grup biorących udział w konkursie. Po nim wszyscy goście, mieli możliwość degustacji potraw przygotowanych na tę okoliczność. W tym czasie jury w składzie: Marcin Purgacz, Bernadeta Świątek, Ludmiła Chmielowiec wyłoniło zwycięzców konkursu. Oceniając zgodność zawartości koszyka z tradycją regionu, pomysłowość i oryginalność wykonania, wrażenia estetyczne i artystyczne, ogólny wyraz prezentacji, a także walory smakowe świątecznych bab, komisja postanowiła przyznać równorzędne nagrody finansowe uczestnikom. Ponadto przyznano wyróżnienia za:

  • najlepsze walory smakowe zgodne z tradycją dla Stowarzyszenia „Wszyscy Razem”,
  • najładniejszą i najsmaczniejszą paschę wielkanocną dla Koła Gospodyń Wiejskich w Łukawcu nr 2,
  • najlepszy tradycyjny chleb dla Koła Gospodyń Wiejskich w Wólce Podleśnej.

Na koniec w imieniu władz gminy Trzebownisko głos zabrali Bogusława Czachor i Wiesław Sierżęga, życząc wszystkim zebranym radosnego przeżywania Świąt Wielkanocnych.