Koncert Patriotyczny 2015

W niedzielę, 8 listopada 2015 r., w Domu Strażaka w Łące odbył się Koncert Patriotyczny. Organizatorem tego wydarzenia było, już po raz drugi, nasze miejscowe Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Wszyscy razem”. Prócz świętowania 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, celem imprezy było również podtrzymywanie tradycji śpiewania pieśni patriotycznych.

Uroczystość rozpoczęła się od powitania zebranych przez Panią Marię Kloc oraz odśpiewania hymnu państwowego. Następnie uczeń ZS w Łące Jerzy Brzoza przedstawił historię zmagań Polaków w dążeniu do odzyskania wolności, a także wyjaśnił znaczenie pieśni patriotycznej w naszej tradycji i kulturze. Głównym punktem części oficjalnej spotkania był występ zespołu „Wolanie” z Woli Małej działający pod kierunkiem Pani Agnieszki Inglot, który przedstawił patriotyczny montaż słowno – muzyczny. Prezentację zespołu zakończyło wspólne odśpiewanie „Roty”.

Dalsza, ta mniej oficjalna część imprezy upłynęła również na kultywowaniu polskiej tradycji śpiewania. W miłej atmosferze, z pysznymi wypiekami oraz ciepłymi napojami na stołach, uczestnicy spotkania mieli przyjemność wysłuchania występu zespołu „Stokrotki” z Domu Pomocy Społecznej w Łące, który ze wsparciem Siostry Barbary oraz Siostry Teresilli wykonał m.in. „Rotę dziecięcą”. Po tej prezentacji zespół „Wolanie” wystąpił ponownie, ale tym razem w repertuarze znalazło się kilka wesołych piosenek ludowych.

Ostatnim zaś punktem spotkania było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Tą część imprezy prowadził Pan Jacek Siłka (akordeon) wraz z zespołem w składzie: Katarzyna Siłka (flet), Ferdynand Ciasnocha (skrzypce) i Artur Bałanda (skrzypce). Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali specjalnie przygotowane na tę okazję śpiewniki. Po wykonaniu np. „O mój rozmarynie”, „Rozkwitały pąki białych róż”’, „Wojenko, wojenko”, czy innych znanych pieśni patriotycznych niektórym starszym osobom zakręciła się w oku łza.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przybyli na naszą uroczystość za świętowanie wraz z nami rocznicy odzyskania niepodległości. Mamy nadzieję, że taka forma – wspólne śpiewanie – to dobry sposób na podtrzymywanie tradycji i niezła lekcja patriotyzmu dla najmłodszych. Na kolejne spotkanie zapraszamy już na rok.

Jerzy Brzoza – tekst

Tomasz Stępień – zdjęcia